Domov   Kontakty   Prihlásenie       

Informačný systém ďalšieho vzdelávania

Detail vzdelávacieho programu

Vzdelávací program
Názov vzdelávacej inštitúcieTechnická univerzita v Košiciach
Adresa vzdelávacej inštitúcieLetná 9, 04200 Košice
Názov vzdelávacieho programuInštalácia fotovoltických systémov
Názov moduluInštalácia fotovoltických systémov
Celkový rozsah34,0
Číslo potvrdenia o akreditácii3213/2013/141/1
Dátum vydania potvrdenia30. 12. 2013
Cieľová skupinaOsoby so záujmom získať odborné vedomosti a praktické zručnosti v oblasti inštalácie fotovoltických systémov a osoby so záujmom získať osvedčenie pre inštalatérov na základe čl. 14 Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/28/ES.
Profil absolventaAbsolvent vzdelávacieho programu vie/ovláda: - teoretické základy princípu práce fotovoltického článku, vie popísať spôsoby výroby fotovoltických článkov, - identifikovať a popísať jednotlivé typy FV článkov, spôsoby ich zapojenia a optimálne podmienky ich využitia, - definovať vhodné solárne podmienky a lokálne prekážky pre využitie FV systémov, - vhodné softwarové aplikácie pre navrhovanie FV systémov vrátane meničov a montážnych systémov, dokáže vypočítať produkciu FV systému pre danú lokalitu, - nezávisle posúdiť vhodnosť používanej/navrhovanej technológie a navrhnúť ekonomicky, či technologicky vhodnejšiu alternatívu, - zohľadniť základné solárne, geografické, geomorfologické, ekonomické a legislatívne pomery vybranej lokality pre navrhovanú, či posudzovanú technológiu, - navrhnúť montážne zostavy FV systémov, vytvoriť podrobný rozpočet FV systému a navrhnúť postup inštalácie, - špecifikáciu a rozdiely fotovoltických systémov grid-on a off-grid, - popísať najbežnejšie chyby pri návrhu a inštalácii FV systému, - technické a právne predpisy z oblasti fotovoltických systémov, - identifikovať základné strešné materiály, druhy striech a následne zvoliť spôsob montáže fotovoltického systému a utesňovacích metód, - navrhnúť základné montážne technológie, techniky a postupy inštalácie fotovoltických systémov, - realizovať montáž upevňovacích, nosných a pomocných konštrukcií fotovoltických systémov na rôzne strešné krytiny a typy striech, - realizovať montáž fotovoltických panelov rôznych typov, - princípy, závislosti a zapojenia, jednosmerných, striedavých a trojfázových sústav, - elektrotechnické normy, elektrotechnické značenie a kreslenie, logické členy a obvody, - meraciu techniku a spôsoby merania elektrických veličín, - lokálnu a diaľkovú správu prevádzkových údajov a parametrov fotovoltických systémov, - princípy a spôsoby transformácie napätia, princíp a funkciu účinníka, kompenzáciu jalového výkonu, - špecifiká fotovoltických generátorov, striedačov a spotrebičov, - stanoviť odberový diagram objektov pre návrh fotovoltického systému, - základné montážne práce v oblasti zapájania elektrických obvodov a súčiastok podľa projektovej dokumentácie a podmienok distribučných sústav, - realizovať samotnú montáž elektrického zariadenia fotovoltického systému a jeho údržbu, - dimenzovať elektrické vodiče a istiace prvky, - zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a o požiarnej ochrane, - zásady poskytnutia prvej pomoci pri úraze elektrickým prúdom, - spôsoby ochrany pred nebezpečným dotykovým napätím živých a neživých častí, - typy, druhy a spôsoby ochrán elektrických zariadení, - bezpečnostné predpisy pre obsluhu a prácu na elektronických zariadeniach, - zásady zabezpečenia pracoviska z hľadiska bezpečnosti práce, - zásady hygieny práce a ochrany životného prostredia, - základy ochrany pred bleskom - normy a stavebný zákon, - teoretické základy jednotlivých prepäťových ochrán, - koncepciu elektroochrany pre fotovoltický systém.
Odborný garantdoc. Ing. Peter Tauš PhD.
Lektoridoc. Ing. Peter Tauš PhD., doc. Ing. Radim Rybár PhD., Ing. Jana Tomčejová , Ing. Marek Horváth , Ing. Marián Šofranko PhD., Ing. Slavomír Karabinoš